"KÖZÖS DIÓHÉJ"

infoblokk

 

 

 

 

"KÖZÖS DIÓHÉJ”

EFOP-1.3.7-17-2017-00033

A társadalmi kohézió erősítése az egyházak és civil szervezetek közösségfejlesztő tevékenységének bővítésével.

 

 

   A konzorciumvezető szervezet: Miskolc-Diósgyőri Görögkatolikus Parókia.

Egyházközségünk, mely 1938-tól önálló, az egyházi- és vallási tevékenység mellett pasztorációs, karitatív, oktató, művelődési, közösségszervező és ifjúságvédelmi feladatokat lát el. A célzott korosztályok a teljes életutat átfogják. A programok egybe kovácsolják a családokat, egyedül élőket, segítségre szorulókat, figyelve a hátrányos helyzetűekre is. A liturgikus keret segít az év teljes lefedésében, a közösségi felelősség megélésében. Ebben a közösségben helye van gyermekeinknek, házasságra készülőknek, fiatal családoknak, iskolás fiataloknak, a középkorosztály tapasztalatot átadó tagjainak, az élet harcát már megvívott, de fiatalos lelkületű időseinknek egyaránt.

 

   A konzorciumi tag (partner) szervezet: Kis Szent Teréz Alapítvány.

Alapítványunk 1993-tól működik. Fő küldetése, hogy a Miskolc-Diósgyőri Görögkatolikus Parókia működését segítse lelki és anyagi dolgokban. Emellett az Alapítvány fontos célja az egyházközség keretében a keresztény igazságokra nyitott fiatalok rendszeres tanítása, művelődésüknek és szabadidős tevékenységeiknek támogatása; az egészséges és környezettudatos életvitelre nevelés, családsegítés, gyermek- és ifjúságvédelem, karitatív tevékenység.

 

   Pályázati programunk megvalósításán sokan dolgoznak önzetlenül és örömmel, melyért köszönetemet fejezem ki.

 

 

                                                                                  Papp András esperes-parókus

                                                                                              szakmai vezető

 

 

Elnyert támogatás összege: 49.999.999 Ft

Támogatás mértéke: 100 %

Projekt megvalósításának kezdete: 2018.02.01

Projekt tervezett fizikai befejezésének dátuma: 2021.01.31.

Projekt rövid bemutatása:

 

Az EU-s támogatás segítségével, a Miskolc-Diósgyőri Görögkatolikus Parókia (mint konzorciumvezető) és a Kis Szent Teréz Alapítvány (mint konzorciumi partner) szervezetekből álló konzorcium által megvalósítani tervezett, hátránykompenzációs tevékenységek szignifikánsan hozzájárulnak a társadalmi esélyegyenlőség fokozásához, valamint az előítéletesség és a hátrányos megkülönböztetés elleni többszintű fellépéshez. A Görögkatolikus Parókia és az Alapítvány jelenleg is fontos szerepet tölt be a helyi közösség életében. A fenti szervezetek a helyi esélyegyenlőségi célcsoportok megszólítása és közösségbe vonása (pl. fiatalok közösségbe vonása, idősgondozás), a szemléletformálás és a hátrányos helyzetű személyek integrációja terén széles körű szakmai tapasztalatokkal rendelkeznek. A két szervezet meghatározó szereppel bír a helyben lévő közösségek megtartó erejének erősítésében, a hátrányos helyzetű személyek befogadásában, a leszakadó rétegek támogatásában, a mélyszegénységben és a többségi (helyi) társadalomban élők közötti szociokulturális hátrányok mérséklésében. A hátránykompenzációs programokon résztvevő a többségi (helyi) társadalomban élők számára közelebb kerülhetnek azok a problémák, melyeket eddigi tapasztalataik alapján még nem ismertek, hozzájárulva ezzel a többségi (helyi) társadalomban élők és az egyes esélyegyenlőségi célcsoportok közötti szociokulturális hátrányok mérsékléséhez. A programokba bevont esélyegyenlőségi célcsoportok tagjai - a virtuális térben megélt kapcsolatok helyett - valódi kapcsolatokat alakítanak ki majd egymással és a többségi (helyi) társadalomban élő társaikkal, a különböző élethelyzetben lévő emberekből felépülő új közösségek növelik az összetartást, csökkentik a meglévő előítéleteket egymással szemben. A Projekt keretében az esélyegyenlőségi célcsoportok tagjai a megtanult és elsajátított készségek, valamint a közösség megtartó és inspiráló ereje által élhetőbbnek ítélik majd meg a helyzetüket, a hátrányos társadalmi csoportokra jellemző „kilátástalanság érzés” és a kedvezőtlen adottságok is mérséklődhetnek. A projektmegvalósítás időszaka alatt rengeteg hasznos és pozitív minta kerül átadásra a hátrányos helyzetűek részére, melyeket a résztvevők a sajátjuknak éreznek majd, a jövőben átadhatják azokat a környezetük számára is. A Görögkatolikus Egyház országos szervezeti struktúrája önmagában lehetővé teszi a jó gyakorlatok országos (hálózatszerű) továbbadását, vagyis azok a hátránykompenzációs tevékenységeket, amelyek a Projekt keretében a hatékonynak bizonyultak a felmerülő összetett társadalmi problémák kezelésében a hasonló problémákkal küzdő településeken is használhatók lesznek.